Ochrana a pomoc takovému dítěti spočívá v uspokojování základních životních potřeb, jako je poskytnutí ubytování, stravy, pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, zajištění výchovných, vzdělávacích a aktivizačních činností, pomoc při uplatňování práv a oprávněných zájmů, zajištění zdravotní, psychologické, či jiné nutné péče.
Ochrana a pomoc se poskytuje po přechodnou dobu, nepřesahující zpravidla 6 měsíců. Pobyt dítěte je v zařízení dočasný, k vyřešení situace, pro kterou bylo dítě do zařízení přijato. Nemá být trvalým či dlouhodobým řešením osudu dítěte, ale je třeba ho považovat za pomoc dítěti a jeho rodiny.
Celková kapacita našeho zařízení je 8 míst, může být krátkodobě překročena, jestliže je umísťována sourozenecká skupina.
Děti jsou do našeho zařízení přijímány na základě:
- SMLOUVY o poskytování ochrany a pomoci
a) Smlouvu může uzavřít dítě, které je k tomu způsobilé s ohledem na svůj věk a rozumovou vyspělost, je schopno pochopit podmínky uzavření smlouvy a poskytovaní služeb ze strany ZDVOP, posoudit obsah smlouvy a svobodně a vážně projevit svou vůli.
b) Pokud dítě k uzavření smlouvy o poskytování ochrany a pomoci způsobilé není, jedná při uzavření smlouvy:
• Rodič (jeden nebo oba)
• Soudem jmenovaný poručník (dle § 928 o. z.)
• OSPOD jako veřejný poručník (dle § 929 o. z.)
• Jiný osoba odpovědná za výchovu (pěstoun, jiná pečující osoba dle § 953 /1 o. z.) - SOUDNÍHO ROZHODNUTÍ
Dle zákonné úpravy jsou ve ZDVOP přípustné pouze tyto právní tituly:
• Výchovné opatření dle §13a z.359/99 Sb.
• Předběžné opatření podle § 924 občanského zákoníku (OZ)
• Ústavní výchova dle § 971, ods. 2 OZ
Náležitosti smlouvy:
Smlouva o poskytování ochrany a pomoci vyžaduje písemnou formu a musí obsahovat tyto náležitosti:
a) bližší vymezení důvodů pro umístění dítěte v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,
b) rozsah poskytování ochrany a pomoci, včetně způsobu zajištění zdravotních služeb a psychologické a jiné obdobné péče dítěti,
c) místo a čas poskytování ochrany a pomoci,
d) způsob a výši úhrady za poskytnutí ochrany a pomoci dítěti v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc s tím, že výše této úhrady může být sjednána nejvýše v částce podle § 42c, a způsob jejího vyúčtování; to neplatí, uzavírá-li smlouvu o poskytování ochrany a pomoci za dítě obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo nezaopatřené dítě, jemuž je ochrana a pomoc v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc poskytována na jeho žádost,
e) prohlášení o zdravotním stavu dítěte a identifikační údaje zdravotní pojišťovny, u které je dítě pojištěno, jsou-li známy,
f) výši přiznaného příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách, má-li dítě na příspěvek na péči nárok,
g) ujednání o dodržování vnitřních pravidel pro poskytování ochrany a pomoci dítěti,
h) výpovědní důvody a výpovědní doby,
i) dobu platnosti smlouvy,
j) ujednání o kapesném, jde-li o nezaopatřené dítě starší 7 let.
Předkládaná dokumentace:
Při přijetí dítěte si zařízení může vyžádat předložení těchto dokumentů:
- vykonatelné rozhodnutí soudu,
- zprávu o současném zdravotním stavu dítěte,
- rodný list dítěte,
- legitimaci pojištěnce, zdravotní a očkovací průkaz dítěte,
- další dokumentaci o zdravotních a sociálních poměrech dítěte a jeho rodiny.
(V naléhavých případech je možno přijmout dítě bez dokumentace uvedené v předchozím odstavci v bodě b až d).
Úhrada za pobyt a péči dítěte:
Náklady za poskytování ochrany a pomoci dítěti v zařízení vyžadující okamžitou pomoc jsou hrazeny:
• ze státního příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc dle zákona o SPOD.,
• z přídavku na dítě
• z příspěvku na péči, byl-li přiznán,
• z úhrady za poskytování ochrany a pomoci dítěti osobou povinnou.
Výše úhrady za poskytování ochrany a pomoci je stanovena ve smlouvě o poskytování ochrany a pomoci nebo ve smlouvě o úhradě, která je sepsána s osobou povinnou.
O výši úhrady za péči o dítě, stravu a ubytování v ZDVOP rozhoduje ředitelka zařízení.
Přijatému dítěti poskytujeme ochranu a pomoc následovně:
- Ubytování.
V nově přestavěných prostorách, které vyhovují výše uvedené cílové skupině, nalezneme hlavní šatnu se vstupem do koupelny a jídelny.
Hlavní chodba pokračuje do společných obývacích prostor a plynule přechází do části se třemi samostatnými pokoji, které jsou účelně vybaveny a poskytují příjemný prostor k soukromí svěřených dětí.
Prostory jsou vybudovány tak, aby se co nejvíce přiblížily standardnímu domácímu prostředí a svěřené děti v nich nalezly především bezpečí a soukromí. - Celodenní strava.
Strava je dětem podávána s ohledem na jejich věk, osobní potřeby, zdravotní potřeby a stravovací návyky. Po celý den má dítě zajištěný pitný režim. Jídelníček na daný týden je vždy vyvěšen na nástěnce. V jídelně je dětem k dispozici lednice. - Hygienický režim:
Děti mají mnohdy různé potřeby s ohledem na věk či zdravotní stav.
Dětem nesamostatným pečovat o vlastní osobu dopomáhá odborný personál zařízení.
Základní hygienické potřeby jsou dítěti zajišťovány zařízením (zubní pasta, zubní kartáček, mýdlo, šampon, kondicionér, hřeben, gumičky a sponky do vlasů, tělové mléko, hygienické vložky/tampony, speciální individuální potřeby dítěte, atd.) - Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.
• Společenské a kulturní vyžití.
Děti mají k dispozici mnoho interaktivních prvků ve vnitřních prostorách zařízení. Děti mohou také využít prostornou zahradu v areálu zařízení, pro horké letní dny je k dispozici dětský krytý bazén, při nepříznivém počasí mohou děti pobývat venku pod krytou pergolou. Děti se také účastní různých společenských akcí, které se konají přímo v zařízení nebo mimo zařízení (např. návštěva ZOO, aquaparku, realizujeme ozdravné pobyty)
• Kontakt s rodinou, osobami blízkými.
Zařízení podporuje co největší kontakt s rodinou (zákonní zástupci, rodinní příslušníci…) a s osobami, které jsou dětem blízké (př. partneři rodičů, rodinní známí, s kterými mají děti vazby apod.)
Kontakt může mít podobu osobní návštěvy v zařízení, nebo telefonický kontakt, písemný apod.
Navštívit dítě je možné každý den, včetně sobot, nedělí a svátků. Návštěvní doba je omezena pouze režimem dne dětí.
• Od 8:30 hod. do 11:30 hod.- je možné realizovat dopolední návštěvu
• Od 14:00 hod. do 17:30 hod. – je možné realizovat odpolední návštěvu
Pokud dojde ke zlepšení rodinné situace a prostředí je vhodné pro krátkodobý pobyt dítěte v rodině, je možné na základě podané žádosti v našem zařízení a s předchozím souhlasem příslušného orgánu sociálně právní ochrany dítěte, povolit pobyt dítěte mimo zařízení.
• pomoc a podpora při aktivitách podporujících sociální začleňování,
Dětem se snažíme vytvořit během jejich pobytu přívětivé prostředí k jejich vývoji.
Snažíme se začleňovat i do místních aktivit pořádaných školou či školkou nebo obcí. - Zajištění výchovných, vzdělávacích a aktivizačních činností.
Pedagogická a výchovná péče je realizována u všech svěřených dětí.
Věnujeme se výchovným činnostem, upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností.
Děti mohou navštěvovat místní mateřskou školu společně s dětmi z obce, u předškoláků klademe důraz na předškolní výchovu.
U školních dětí je zajištěna školní docházka dle věku dítěte a plnění školních povinností.
Snažíme se nabídnout i rozmanité aktivity v rámci volného času dětí. - Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí: pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů.
Společně s ostatními zainteresovanými institucemi se snažíme najít nejvhodnější variantu řešení nelehké životní situace dítěte.
Pro uplatňování práv, zájmů a potřeb dítěte je k dispozici v zařízení sociální pracovnice, která pracuje s dítětem, s rodinou s ohledem na jejich biologické prostředí a s ostatními institucemi, které se podílí na řešení situace dítěte.
Sociální pracovnice sleduje adaptaci dítěte v zařízení, komunikuje s rodinou a s orgánem sociálně právní ochrany dítěte, popř. s dalšími institucemi (neziskové organizace, soudy, Policie ČR…) - Zajištění zdravotních služeb, psychologické a jiné odborné péče.
Zdravotní péče je v kompetenci dětského pediatra, který sleduje zdravotní stav dítěte a vede jeho zdravotní dokumentaci, popř. indikuje potřebnou léčbu.
Součástí zdravotní péče je i rehabilitační cvičení, které vede odborný fyzioterapeut a probíhá v prostorách našeho zařízení k tomu určených.
Pro pravidelné sledování vývoje dítěte je k dispozici i dětský klinický psycholog.
Pokud je u dítěte diagnostikována vada řeči, je předáno do péče logopeda.
Zařízení spolupracuje také se Speciálně pedagogickým centrem. - Zajištění péče o dítě ve skupině
Péči o děti zajišťuje kolektiv pracovnic v přímé péči, s odborným vzděláním a dlouholetou praxí u dětí. U děti je zajištěná nepřetržitá péče po celou dobu pobytu.
Všechna naše činnost a péče je směřována ku prospěchu a v nejlepším zájmu svěřeného dítěte.